Adaptogeny to rośliny, których stosowanie przynosi wiele korzyści dla ludzkiego organizmu. Mimo że zagadka, jaką jest mechanizm ich działania, po dziś dzień nie została rozwiązana, były one stosowane już tysiące lat wcześniej. Co wiemy o adaptogenach? Dlaczego warto je umieścić w swojej diecie?
Kto pierwszy dowiedział się, co to są adaptogeny?
Liczne pisemne źródła podają, że już przed kilkoma tysiącami lat w kulturach Dalekiego Wschodu używano cudownych roślin, które mężczyznom miały dodawać ogromnej siły, a kobiety obdarzać niesamowitą płodnością. Owe rośliny to właśnie znane nam dziś adaptogeny, których zażywanie wspiera organizm na wielu poziomach – usprawnia układ immunologiczny i wiele innych układów wewnątrz ludzkiego ciała, a także pomaga radzić sobie ze stresem.
Tam, gdzie obecnie znajdują się Chiny, Indie i Iran, adaptogeny spotykane były najczęściej. Mieszkańcy tamtejszych obszarów nierzadko wpisywali je pomiędzy rzeczy święte i tworzyli z nich magiczne mikstury.
Źródła donoszą, że z roślin adaptogennych korzystały również ludy zamieszkujące Syberię, Afrykę oraz Indianie. Wiedza, że są wyjątkowe, była tam powszechna – znalezienie ich często graniczyło z cudem, co sprawiało, że niektóre gatunki uznawano za boskie dary.
Adaptogeny – wiedza na Zachodzie
Mówi się, że początek szczegółowych badań na temat adaptogenów, które pozwoliły je zdefiniować, miał miejsce dzięki syberyjskim przesiedleńcom, którzy weszli w posiadanie receptury na „boską miksturę” spożywaną przez samego Czyngis-chana i jego bliskie grono. To właśnie tę recepturę pozyskali rosyjscy naukowcy z Nikolajem Lazarevem na czele, którzy poszukiwali metody na stworzenie preparatów wzmacniających dla żołnierzy i sportowców.
Po kilku latach zaprzestano poszukiwań owej receptury, ponieważ uwagę naukowców przykuło coś innego – grupa roślin, które wykazywały wysoce interesujące właściwości. Były to właśnie adaptogeny.
Lata 50. XX wieku były początkiem intensywnie przeprowadzanych badań w dziedzinie adaptogenów. Obecnie prace badawcze dalej są prowadzone na całym świecie. W wielu krajach adaptogeny stosowane są jako uzupełnienie terapii farmakologicznych. Mimo że dokładny mechanizm ich działania dalej pozostaje tajemnicą, to dziś człowiek jest bliżej, niż kiedykolwiek zdobycia wiedzy, co to są adaptogeny.
Najskuteczniejsze adaptogeny – historyczne przykłady zastosowań
Najskuteczniejsze adaptogeny cechowały się tak znaczącym działaniem, wpływającym na przystosowywanie się ludzkich organizmów do nowych warunków, że włączano je do diety astronautów NASA czy ROSKOSMOS. Adaptogeny zażywali również sportowcy i olimpijczycy z krajów skandynawskich, Chin, Rosji, Bułgarii i Stanów Zjednoczonych.
Obecnie adaptogeny stają się coraz bardziej modne, a wiedza na ich temat jest łatwiej dostępna. Na rynku są proponowane w różnorodnych formach, ostatnio nawet pojawiły się adaptogeny w multiwitaminach, takich jak w gamie VIGOR multiwitamina. W ten sposób o właściwościach adaptogenów, może się może właściwie każdy.