Piwo to niezwykle uniwersalny napój. Świetnie się je pije w upalne dni. Sięgamy po nie także na imprezie w pubie. Zastosowanie znajdzie jednak również w niejednej kuchni. Przy użyciu tego składnika można przygotować prawdziwe cuda. Dotychczas znane potrawy nabiorą natomiast zupełnie innego smaku i aromatu. Najlepiej w tej roli sprawdzają się z kolei piwa niepasteryzowane. Co przyrządzić z ich udziałem? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.
Pizza na piwnym cieście
Każdy Włoch po usłyszeniu hasła „pizza na piwnym cieście” z pewnością złapałby się za głowę i krzyknął głośno „Mamma Mia!”. To połączenie wydaje się bowiem profanacją słynnego, włoskiego placka. Jeżeli jednak nie jesteś taki konserwatywny, sięgnij po piwa niepasteryzowane i dodaj je do ciasta. Efekt będzie naprawdę niezapomniany. Ciasto stanie się jednocześnie miękkie i chrupiące, a dodatkowo będzie można w nim wyczuć delikatny, piwny posmak. Dopasowując do tego współgrające z piwem dodatki, można przeżyć prawdziwą, kulinarną ekstazę. Po jakie składniki trzeba zatem sięgnąć? Do stworzenia dwóch dużych pizz potrzebujesz 2,5 szklanki mąki typu „00”, 1 szklankę piwa, 1/3 kostki świeżych drożdży (około 35 gramów), 1 płaską łyżeczkę cukru i szczyptę soli. Najlepiej sprawdzi się przy tym piwo niepasteryzowane w wersji pszenicznej.
Piwna tempura
A jeżeli częściej niż włoską wybierasz kuchnię azjatycką, przyda Ci się przepis na piwną tempurę. Piwa niepasteryzowane, takie jak np. https://browar-tenczynek.pl/kategoria/piwa-swieze/ doskonale sprawdzają się również w tej roli. Wystarczy wymieszać ze sobą 1,5 szklanki piwa, 1,5 szklanki mąki tortowej i 1,5 łyżeczki soli. W ten sposób powstanie gęste ciasto. Można w nim obtoczyć dowolny składnik. Najczęściej stosuje się kąski rybne, krewetki albo warzywa. Doskonale smakuje przygotowana w ten sposób cukinia, papryka, kwiaty cukinii, szparagi, a także ziemniaki. Wybrane składniki w tempurze smaży się w głębokim tłuszczu przez mniej więcej trzy minuty. Potem trzeba je tylko odsączyć na papierowym ręczniku. A jakie piwa niepasteryzowane sprawdzą się najlepiej w tej roli? Polecamy w szczególności jasne piwa, w tym lagery albo pilsy. Dodadzą potrawie charakterystycznego, chmielowego posmaku.
Wołowina w porterze
A z bardziej ambitnych dań z piwami niepasteryzowanymi warto wymienić wołowinę w porterze. Ciemne piwo w stylu portera doskonale sprawdza się do tej potrawy ze względu na jego charakterystyczne walory smakowe i aromat. Mięso należy najpierw zamarynować w mieszance piwa, wędzonych śliwek, majeranku, liści laurowych, wędzonej papryki, rozmarynu oraz pieprzu. Potem wystarczy je upiec w niskiej temperaturze.