Figowiec bengalski znany pod nazwą banian, to drzewo o ogromnych rozmiarach, którego rozpiętość korony może sięgać nawet 2 hektarów, aby była możliwość utrzymania tak wielkiej korony posiada on kilka pni podtrzymujących. Co więcej, jest drzewem z największą koroną na świecie. W 1989 roku zostało ono wpisane do księgi Guinnessa, jako największy okaz drzewny na świecie.
Największy okaz znajduje się w Indiach w stanie Andhra Pradesh, ma powierzchnie 19107 m2, swoim wyglądem przypomina las. Rośnie on bardzo niekonwencjonalnie, ponieważ od góry w dół. Jest to drzewo bardzo wszechstronne, z banianów wykorzystuje się wszystkie części, zaczynając od pączków, owoce, liście, korzenie naziemne, podziemne po korę. Służą do produkcji lin, papieru, pasty do polerowania srebra i innych metali, barwniki do jedwabiu i bawełny oraz jako lakiery.
Uprawa figowca bengalskiego
Figowce możemy uprawiać w naszych domach, jednak są one znacznie mniejsze niż te w Indiach. Jest rośliną doniczkową, aczkolwiek potrzebuje dużej przestrzeni. Jego liście są bardzo duże 25 cm długości ciemnozielone, skórzaste, od spodu są omszone i owłosione.
Możemy go uprawiać na dwa sposoby:
– kupując gotową sadzonkę już ukorzenioną,
– z nasion.
Figowiec lubi światło rozproszone, idealny do pokoi wschodnich lub zachodnich. Nie należy ich wystawiać na słońce, gdyż można poparzyć liście. Roślina ta wymaga temperatury od 18 do 20 stopni Celsjusza, jeżeli temperatura spadnie poniżej 15 stopni Celsjusza, to może zamarznąć i już nie odżyje.
Pielęgnacja figowca bengalskiego
Roślina ta uwielbia wysoką wilgotność powietrza, dlatego trzeba ją często zraszać i liście przecierać mokrą ściereczką, nie można dopuścić do tego, aby na liściach znajdował się kurz, gdyż fotosynteza rośliny zostanie zatrzymana.
Dodatkowo potrzebuje on częstego oraz regularnego podlewania, aby ziemia nie wyschła i nie była przelana, bo korzenie będą gniły. Przez okres od wiosny do jesieni należy go nawozić co dwa tygodnie. Ważną rzeczą w uprawie jest zmiana podłoża i doniczek. Jak roślina jest zbyt duża na zmianę donicy, to należy jej wymienić tylko wierzchnią warstwę ziemi.
Odmiany figowca bengalskiego: Najpopularniejszy jest: fikus Benjamin.
Kwiat ten posiada wiele nazw, między innymi: figowiec Benjamin, kwiat Benjamin czy najczęściej używane beniaminek. Jest fikusem o małych liściach. Występuję on w kolorze zielonym, biało zielonym i żółtozielonym. Liście są błyszczące, zielone, mają około 8 cm długości i 2,5 cm szerokości. Są bardzo gęsto osadzone na gałęziach. W pomieszczeniach może osiągać wysokość 5 metrów.
Kilka zasad, aby figowiec cieszył nas swoim urokiem
– nie wolno go wystawiać latem na taras
– fikusy bardzo lubią kąpiele pod prysznicem jak są jeszcze małe
– duże okazy trzeba nawadniać i zraszać
– nie lubią zmiany temperatury i przeciągów
– podlewajmy fikusa przegotowaną woda
– najlepiej rośnie w glebie żyznej i trzeba go zasilać raz w miesiącu nawozami mineralnymi
– fikusa można przycinać
– kwiaty te nie lubią przesadzania do dużych donic
Fikus sprężysty
Jest kwiatem osiągającym około 3 metry wysokości, liście ma bardzo ozdobne zielone lub pstre, mają błyszczącą, gładką powierzchnię.
Przez pierwsze lata rośnie bardzo szybko nawet do 60 cm długości.