Gabinet dietetyczny i jego otwarcie może okazać się jednym z największych przedsięwzięć naszego życia zawodowego. Zawód, jakim jest dietetyk, daje doskonałe perspektywy na przyszłość, daje możliwości samorealizacji, a także zadowolenie i dużą satysfakcję z pracy.
W celu osiągnięcia pełnego sukcesu sama decyzja, jak i również dalsze kroki, powinny być dokładnie przemyślane, oraz poprzedzone szczegółową analizą wszystkich plusów i minusów.
Rynek usług dietetycznych nieustannie się rozrasta i rozwija. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ problem nadwagi i otyłości dotyczy coraz większej ilości osób w Polsce i stale się pogłębia. Dietetyk nie jest osobą, która powie nam jedynie, jak będzie wyglądała idealna dieta odchudzająca. Odpowiedni gabinet dietetyczny, to miejsce w którym, znajdziemy plany żywieniowe i kuracje związanie nie tylko ze zrzuceniem zbędnych kilogramów, ale i również miejsce, do którego będziemy mogli udać się z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak zaburzenia hormonalne, alergie pokarmowe, nieprawidłowe wyniki badań itp. Możliwości, jakie niesie ze sobą posiadanie własnego gabinetu dietetycznego, są ogromne, a ilość potencjalnych klientów jeszcze większa. Stąd dietetycy, którzy dopiero wchodzą na rynek, nie powinni się martwić o brak klientów, a co za tym idzie brak zapotrzebowania na tego rodzaju usługi, powinni się skupić jedynie na pozyskiwaniu nowych klientów i współpracy z nimi przez dłuższy czas. Jednak konkurencja jest bardzo duża, więc bez dobrego biznes planu i pomysłu na to, jak się wyróżnić na rynku, szanse na dużą liczbę klientów maleją.
Dla kogo gabinet dietetyczny będzie dobrym biznesem?
Co warto zrobić, w sytuacji, gdy chcemy założyć własny gabinet dietetyczny? Przede wszystkim należy rozważyć wszystkie możliwości i warianty.
Gdy jesteś dietetykiem, co oznacza, że masz właściwą wiedzę i kompetencje, możesz pomyśleć o założeniu gabinetu dietetycznego, w tym celu należy założyć działalność gospodarczą, wynająć pomieszczenie lub cały lokal, gdzie będą odbywały się spotkania, a następnie czekać na pojawiających się klientów. Jest to przedstawione w dużym uproszczeniu i wbrew pozorom, wcale nie jest takie proste. Już na początku z pewnością pojawi się wiele trudnych pytań, począwszy od tego, ile pieniędzy potrzebnych będzie na start, w jakiej lokalizacji najlepiej otworzyć gabinet, w jaki sprzęt zainwestować, jakie programy do układania diet wybrać, jak zacząć reklamować gabinet, czy chociażby jak pozyskać pierwszych klientów.
Jeżeli jednak nie jesteś dietetykiem, ale podoba Ci się ta branża i chciałbyś zacząć stawiać w niej swoje pierwsze kroki, poza wcześniej wymienionymi aspektami, trzeba będzie pomyśleć również o zatrudnieniu dietetyka z odpowiednim wykształceniem. Właściwy wybór i następnie przygotowanie do pracy osoby, mogą okazać się w tej kwestii bardzo istotne.
Dużym wsparciem dla osób, które chcą wejść do świata dietetyki, ale nie posiadają odpowiedniego doświadczenia w prowadzeniu tego typu biznesu, może okazać się możliwość skorzystania ze współpracy w modelu franczyzowym.