Gruszka miłosna, psianka podłużna, bakłażan, oberżyna – to różne nazwy tego samego gatunku. Jest to roślina pochodząca z rodziny psiankowatych. Jej jadalną częścią jest gruszkowaty, workowaty owoc, a dokładnie jagoda występujący najczęściej w odmianach z fioletowym kolorem skórki. Mimo, że bakłażan jest jagodą traktuje się go jak warzywo i w sklepach szukać go należy właśnie w warzywnej części ekspozycji.
Wartościowe i smaczne
To dwie zasadnicze grupy cech charakteryzujących gruszki miłosne. Roślina pochodząca z terenów Chin i Indii do Europy trafiła w XVI wieku. Szybko weszła na stałe do kuchni hiszpańskiej, włoskiej, francuskiej. Walory smakowe i zdrowotne doceniają mieszkańcy Bałkanów, Turcji, północnej części Afryki oraz państw położonych na Bliskim Wschodzie. W Europie środkowej i północnej przez dłuższy czas traktowano gruszkę miłosną jako egzotyczną ciekawostkę kulinarną – trudną w przygotowaniu i niezbyt smaczną.
Gruszka miłosna w surowej postaci zawiera aż 90% wody i tylko 2% cukrów (węglowodanów). Dzięki takiemu składowi ma niską wartość energetyczną – tylko 25 kcal w stu gramach. Tłuszczu w bakłażanie są ilości śladowe, błonnika cennego dla układu wydalniczego jest aż 3%. Specjaliści od zdrowego żywienia przekonują, że spożywanie bakłażanów sprzyja regulacji poziomu ciśnienia tętniczego krwi, a ze względu na sporą zawartość antyoksydantów upatruje się w nim pogromcę wolnych rodników odpowiedzialnych za powstawanie nowotworów.
Surowy bakłażan jest niesmaczny i wręcz szkodliwy. Najsmaczniejsze potrawy przygotowuje się z gruszek miłosnych smażonych lub pieczonych.
Czy wyznanie miłości w towarzystwie bakłażana na talerzu jest romantyczne? Może nie tak, jak przy wykwintnych daniach kuchni francuskiej, ale w niektórych regionach śródziemnomorskich posiadanie umiejętności przyrządzania potraw z bakłażanów jest warunkiem niezbędnym do zamążpójścia. Jeśli turecka panna chce wyjść za mąż najpierw musi nauczyć się doskonale przygotowywać dania z bakłażanów. Na zaręczynach na stół powinna postawić ich aż 40 – jeśli będzie ich mniej, albo będą niesmaczne absztyfikant może się rozmyślić.
Kuchnia polska a gruszki miłosne
Polskich potraw tradycyjnych z bakłażanem nie ma, bo dotarły one do nas stosunkowo późno, a raczej docenione zostały późno. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby inspirować się kuchniami innych narodów. Klasyką bakłażanową jest grecka moussaka – wymaga nieco zachodu, ale smak tej zapiekanki wynagradza cały trud przygotowania. W wydaniu oryginalnym jednym ze składników jest mięso mielone – wegetarianie mogą zastąpić je warzywami lub kaszą.
Francuska potrawa ratatouille jest tak pachnąca i kolorowa jak Prowansja, z której pochodzi. To prosta i szybka w przygotowaniu mieszanka smażonych warzyw, wśród których gruszka miłosna gra rolę wiodącą. W naszej kuchni ratatouille może być przygotowane podobnie jak leczo z dodatkiem bakłażanów.
Aby posiłki z potrawami przygotowanymi z bakłażana zachowywały swoje wysokie wartości odżywcze warto przygotowywać je na grillu lub patelni beztłuszczowej – gruszka miłosna uwielbia wchłaniać tłuszcz, więc smażenie czy pieczenie z dodatkiem tego składnika znacznie zwiększa kaloryczność potraw. Bakłażanów nie obieramy – fioletowa skórka jest skarbnicą antyoksydantów. Przed obróbką termiczną pokrojone w plastry lub kostkę oberżyny należy posypać solą, a zebrany płyn wylać. Dzięki temu zabiegowi pozbywamy się szkodliwej solaniny i kapsaicyny.