Awokado to jeden z najzdrowszych owoców. Zawiera kwasy omega 9,3 i 6, antyrakowy likopen i potas. Obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie krwi, poprawia pracę serca i korzystnie wpływa na układ nerwowy oraz przeciwdziała nowotworom piersi i prostaty. Uprawa awokado stała się dochodowym biznesem w Meksyku. Coraz więcej osób, chce mieć tak bardzo zdrowy owoc cały czas pod rękę i decyduje się na sadzenie awokado na balkonie lub parapecie. Oprócz cennych właściwości zdrowotnych, awokado smakuje znakomicie i ma szerokie zastosowanie w kuchni.
Sadzenie pestki awokado
Uprawa awokado nie jest trudna. Materiał do sadzenia bardzo łatwo zdobyć – to pestka z owocu. Idealny do pozyskania pestki owoc powinien mieć zieloną skórkę. W dotyku powinien być miękki. Awokado należy przekroić na pół i delikatnie wyjąć pestkę. Sadzenie pestki powinno odbyć się natychmiast po wyjęciu z owocu. Do sadzenia awokado należy przygotować słoik wypełniony wody i wykałaczki. W dolną część pestki wbijamy 2-3 wykałeczki. Jedną wykałaczkę wbijamy z prawej strony, a drugą z lewej. Uzyskujemy podpórkę z wykałaczek, którą opieramy słoika z wodą. Płaska część pestki powinna być zanurzona w wodzie – na ok. 1/3 wysokości nasiona, a ostrzejsza strona powinna wystawać ponad słoik. Tak przygotowaną sadzonkę kładzie się w nasłonecznionym miejscu, np.: na parapecie. Pestka musi być regularnie podlewana. Pierwszy etap sadzenia awokado ok. 3-4 tygodni, do pęknięcia pestki.
Uprawa dla cierpliwych
Sadzenie awokado nie jest skomplikowane, ale cierpliwość właściciela jest wystawiona na ciężką próbę – pierwsze owoce pokażą po 4-6 latach od posadzenia rośliny. Pestka kiełkuje po 4 tygodniach, słoik zapełnia się korzeniami i pojawia się łodyga. To moment, w którym należy oddzielić pestkę od roślinki i włożyć młodziutką roślinę do doniczki z ziemią. Ziemia powinna być bogata w próchnicę i jednocześnie utrzymywać wilgoć. Awokado lubi temperaturę około 20 stopni. Jeżeli temperatura powietrza jest niższa niż 10 stopni, to należy przenieść roślinę do domu. Od późnej wiosny, przez całe lato, awokado może być uprawiane w ogrodzie. W lecie należy obficie podlewać roślinę, wiosną i jesieni wystarczy podlewać dwa razy w tygodniu, w zimie raz w tygodniu.
Błędy przy uprawie awokado
Prawdą jest, że awokado lubi wilgoć, to jednak nie można podlewać rośliny zbyt mocno. Zbyt duża wilgoć powoduje żółknięcie liści. W takiej sytuacji należy przez kilka dni nie podlewać rośliny. Awokado nie należy spryskiwać wodą z kranu, ponieważ rośnie ryzyko chorób grzybowych na liściach i łodydze.
Sadzenie awokado jest opłacalne. Pomimo tego, że na pierwsze owoce czeka się 4-6 lat, to roślina owocuje przez 50 lat. Dwa pokolenia będą mogły jeść zdrowe, antynowotworowe i pyszne owoce. Wiele badań wykazuje, że awokado nie tylko zapobiega rakowi piersi i prostaty, ale także hamuje rozwój choroby u pacjentów zmagających się z tymi ciężkimi i śmiertelnymi nowotworami. Nie zastąpi leczenia, ale może być smacznym posiłkiem dla chorego.