Zbilansowana dieta to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. W zdrowym jadłospisie nie powinno zabraknąć świeżych warzyw i owoców, a także innych źródeł błonnika oraz witamin. Świetnym dodatkiem do codziennego menu są kiełki warzyw. Czy warto uprawiać kiełki samodzielnie w domu i czy kiełkownica automatyczna to dobry wybór? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Moc witamin oraz innych składników odżywczych
Kiełki to źródło wielu cennych składników odżywczych. Warto zjadać je przez cały rok, jako dodatek do różnego rodzaju sałatek, kanapek czy też innych dań np. kuchni azjatyckiej. Te niewielkie produkty to prawdziwe bomby witaminowe o niesamowitych walorach smakowych. Niektóre kiełki nadają się też do podsmażenia na patelni. Do najpopularniejszych kiełków można zaliczyć te kiełki brokuła, rzodkiewki, lucerny czy kiełki fasoli mung. Ich fenomenalne walory zdrowotne wynikają z tego, iż w kiełkach skumulowane są duże zapasy witamin, minerałów czy białek. Znajdziemy w nich zatem między innymi witaminy z grupy B, witaminę C, a także D, K czy E. Ponadto są one cennym źródłem magnezu, żelaza potasu czy selenu. Ich niewątpliwą zaletą jest ponadto niski indeks glikemiczny oraz mała ilość kalorii, dzięki czemu stanowią idealny składnik diet redukcyjnych oraz zdrowego stylu życia. Przykładowo, kiełki soi zawierają w szczególności witaminy A, B oraz C, nienasycone kwasy tłuszczowe, magnez i potas. Z koeli kiełki lucerny to źródło witaminy E i C, a także białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dobrze znana wszystkim rzeżucha o wyjątkowych, pikantnym smaku to również bomba witaminowa i źródło soli mineralnych.
Jak uprawiać kiełki?
Kiełki możemy uprawiać samodzielnie w domu przy użyciu specjalnie do tego zaprojektowanej kiełkownicy automatycznej. Takie urządzenie jest łatwe w obsłudze i pozwoli na uzyskanie codziennej porcji zdrowych kiełków. W wygodny i prosty sposób możemy więc mieć ciągły dostęp do tych pyszności. Na rynku znajdziemy naprawdę duży wybór nasion do kiełkowania, dzięki czemu praktycznie codziennie możemy zajadać się nową odmianą kiełków. Samodzielnie uprawiając kiełki, zwłaszcza te organiczne, mamy pewność, że dzieje się to bez użycia chemikaliów czy pestycydów. Okres kiełkowania nie przekracza najczęściej siedmiu dni, a dzięki kilku poziomom kiełkownicy możemy zaplanować uprawę w taki sposób, aby mieć zawsze pod ręką smaczny i świeży produkt.
Jak działa kiełkownica automatyczna?
Działanie takiej kiełkownicy jest naprawdę banalnie proste. Składa się ona z kilku poziomów tacek, na które należy wyłożyć ziarna kiełków. Wystarczy wybrać interesujące nas ziarna i wysypać ja równomiernie na tackach, a urządzenie podłączyć do prądu. Dzięki automatycznemu systemowi zraszania zainstalowanemu w kiełkownicy nie musimy martwić się o regularne podlewanie naszej uprawy. Po kilku dniach możemy cieszyć się soczystymi i aromatycznymi produktami. Wiele modeli kiełkownic umożliwia dołączenie kolejnych poziomów tacek, dzięki czemu w każdej chwili możemy powiększyć powierzchnię uprawy.