Sezon letni jest idealną okazją do korzystanie z dobrodziejstw natury. Świeże warzywa i owoce, z okolicznych sadów, pól czy własnych ogródków i działek, pełne zdrowych witamin, a pozbawione nawozów, od których ilości i składów mógłby się zjeżyć włos na karku. Zanim sezon dobiegnie końca, warto pozbierać część plonów i spróbować stworzyć z nich przetwory.
Korzyści z przetwarzania ogórków gruntowych
Ogórek jest warzywem bardzo prostym w uprawianiu, a jednocześnie posiadający wiele pozytywnych właściwości i wartości odżywczych. Bardzo bogaty w przeciwutleniacze i kukurbitacyny, a także flawonoidy, luteinę i kwas kawowy, uchodzące za substancje chroniące przed rozwojem raka. Jest niezaprzeczalnym wybawieniem w czasie upałów, dlatego że zawiera w sobie prawie 97% wody. Do tego ilość kalorii ukrytych w jednym ogórku jest bardzo niewielka. Wspomagają odchudzanie i jednocześnie pomagają ugasić pragnienie. Jego plasterki świetnie sprawdzają się w formie okładów na oczy i twarz albo jako dodatek do domowej roboty wody smakowej czy odświeżających koktajli.
Dobrze zaprawione ogórki mogą stać w piwnicy przez całą zimę i wciąż zachwycać swoim smakiem i aromatem. Słoiki, przydatne w tym celu można kupić w sklepie.
W jaki sposób można przetwarzać ogórki gruntowe?
Ogórki są produktem, który można przerobić na wiele smacznych weków. Najsłynniejsze kiszone ogórki są niezwykle zdrowe. Im mniej składników zostanie użytych w procesie kiszenia, tym zdrowsze i bogatsze w wartościowe elementy będą.
Wystarczy osolona woda, trochę chrzanu, pieprzu, czosnku i pieprzu. Ogórki kiszone dostarczają organizmowi bardzo dużą ilość witaminy C, B, E i K. Wzbogacają więc dietę, dodają energii i witamin, a także wspomagają układ odpornościowy, a także proces odchudzania. Pomagają usunąć nagromadzoną w ciele wodę, zmniejszyć obrzęki, poprawiają trawienie i wspomagają pracę jelit. Według niektórych źródeł kiszone produkty poprawiają samopoczucie i mogą działać antydepresyjnie.
Jeśli proces kiszenia ogórków przerwiemy wcześniej, otrzymamy ogórki małosolne, delikatniejszą wersję kiszonych ogórków. Obie wersje świetnie sprawdzają się jako dodatek do potraw lub przekąska. Poza tradycyjnym ogórkiem konserwowym bardzo popularnym wyborem przy przetworach jest zalewa musztardowa. Nadaje im słodko-kwaśny smak, dzięki mieszance musztardy, octu, wody, soli i odrobiny cukru. Dla miłośników nieco mocniejszej kuchni i wyraźniejszych smaków bardzo popularne i proste w wykonaniu są też ogórki na ostro.
Dzięki zalewie z octu, oleju i cukru, z dodatkiem kilku główek czosnku, kilku łyżeczek soli i kilku łyżeczek chilli lub pieprzu cayenne. Tak zapeklowane ogórki sprawdzają się znakomicie jako przekąska, dodatek do kanapek, burgerów czy do sałatek. Istnieją także inne przepisy, z użyciem egzotycznych przypraw, takich jak kurkuma, szafran czy curry. Każdy z nich sprawi, że zwykłe ogórki zmienią się w coś niepowtarzalnego, wyjątkowego i aromatycznego.