Roślinna rodzina psiankowatych obejmuje 102 gatunki. W Polsce najpopularniejszymi są: ziemniaki, pomidory, papryka. Do rodziny należy również najbardziej rozpowszechniona w świecie używka – tytoń. Psiankę podłużną lubimy także – częściej nazywamy ją bakłażanem, oberżyną czy gruszką miłosną, a o jej walorach smakowych przekonuje się coraz więcej Polaków.
Psianka podłużna – właściwości oraz wartość odżywcza
Należący do psiankowatych bakłażan swoim kształtem przypomina cukinię czy kabaczki, ale nie jest z nimi spokrewniony. Choć sięgamy po nie na półkach w dziale warzywnym, to z botanicznego punktu widzenia psianka podłużna jest owocem – jagodą, a nie warzywem.
Najczęściej spotykamy u nas bakłażany w piękny kolorze ciemnego fioletu – mówi się o nim kolor oberżyny. Obok odmiany fioletowej dostępne są również psianki podłużne wybarwione na pomarańcz, róż marmurkowy, zieleń.
Kolor oraz walory smakowe psianki to nie jedyne walory tej rośliny. Wysokie wartości odżywcze powinny skłonić do używania jej znacznie częściej do przygotowywania potraw.
90% wagi stanowi woda – bakłażan jest niskokaloryczny, w 100 g surowego produktu zawiera tylko 25 kcal.
Oprócz wody bakłażan ma 1 % białek oraz aż 3% błonnika. Ten ostatni jest niezbędny do prawidłowej pracy układu wydalniczego. Jedzenie bakłażanów można więc traktować jako dostarczanie organizmowi niezwykle cennego, wartościowego, niskokalorycznego pożywienia.
Walory smakowe ponad wszystko
O popularności psianki podłużnej nie decydują jednak jej wartości odżywcze. To smak bakłażana jest najważniejszy. Ze względu na to, że do wielu potraw z bakłażanem w roli głównej dodaje się olej roślinny lub inny rodzaj tłuszczu, gotowe potrawy z psianki mają znacznie wyższą wartość energetyczną, niż warzywo surowe.
Na surowo psianki podłużnej jeść nie wolno – podobnie jak ziemniaki zawiera ona solaninę oraz kapsaicynę, które źle działają na układ trawienny oraz na stawy. Dla osób dbających o zawartość kalorii można rekomendować przygotowanie potraw z psianki grillowanej lub pieczonej bez dodatku tłuszczu.
Przygotowanie bakłażana jest proste: wystarczy odciąć zieloną końcówkę, pokroić warzywo na plastry lub kostkę i lekko posolić, a następnie zostawić na klika minut. Sól pozwala zmniejszyć zawartość niekorzystnych dla organizmu składników. Kolejne działania zależą od rodzaju potrawy: bakłażany można piec, grillować, gotować. Mogą być głównym składnikiem dania, albo dodatkiem do niego. Doskonale sprawdzają się w kuchni wegetariańskiej czy wegańskiej, ale dobrze także smakują z mięsami różnego gatunku.
Przygotowując psiankę należy pamiętać, że nie obieramy jej.
W krajach położonych w basenie Morza Śródziemnego psianka podłużna jest warzywem tradycyjnym, niemal kultowym. To podstawa dań kuchni greckiej, tureckiej, tunezyjskiej, żydowskiej. Bez psianki o wiele uboższa byłaby kuchnia hiszpańska, włoska, egipska oraz wszystkie kuchnie w krajach leżących na terenie Półwyspu Bałkańskiego – spadkobiercach dawanej Jugosławii. Jako ciekawostkę można przytoczyć pewien turecki obyczaj kultywowany od stuleci podczas uroczystości zaręczyn. Zanim młodzieniec poprosi rodziców dziewczyny o jej rękę, musi ona postawić na stole 40 różnych dań mających w swoim składzie bakłażany.
Zwyczaj bardzo ciekawy, ale dobrze, że Polki nie muszą popisywać się przed przyszłymi mężami 40 daniami z ziemniaków, które są najpopularniejszym przedstawicielem psiankowatych w naszym regionie.