Jedną z najważniejszych ról rodzica jest nauczenie dziecka zdrowych nawyków żywieniowych. Dieta dziecka jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju i dobrej kondycji.
Trzy grupy produktów podstawą zróżnicowanych posiłków
Posiłki, które rodzice przyrządzają swoim dzieciom powinny zawierać produkty z trzech grup:
- warzywa i owoce
- produkty pełnoziarniste
- źródła białka
Najczęściej codzienny jadłospis malucha składa się z trzech głównych posiłków: śniadania, obiadu i kolacji. Warto wzbogacić go o trzy kolejne, nazywane przekąskami. To drugie śniadanie, podwieczorek i – w razie potrzeby – dodatkowy mały posiłek przed snem. Zdrowe przekąski są tak samo ważne, jak podstawowe posiłki. Pozwalają nie tylko zaspokoić głód dziecka, są także ważnym źródłem witamin i wartości odżywcze.
Solidna dawka energii, którą mały organizm dostaje stopniowo w ciągu całego dnia, jest niezbędna do nauki i zabawy.
“Babcine przepisy” są naprawdę wartościowe!
Domowe posiłki mogą być bardzo zdrowy, jedzeniem, jeśli zostaną przygotowane w oparciu o kilka zasad. Najlepiej, aby zawierały świeże, nieprzetworzone składniki. Owoce i warzywa pochodzące z ekologicznych upraw dostarczą wielu cennych składników, są do tego bardzo smaczne.
Proste dania dają dziecku możliwość poznania smaku i struktury poszczególnych składników. Od najmłodszych lat zaleca się także wprowadzanie do diety dziecka posiłków składających się z pojedynczych produktów. Pokrojona w kostkę, ugotowana marchewka, pokrojony owoc lub inne przekąski bez zbędnych dodatków pokazują dziecku cały zakres smaków.
Niechciany cukier
Komponując jadłospis dla dziecka warto zwrócić szczególną uwagę na skład produktów. Należy unikać tych, które są dosładzane cukrem lub jego substytutami. Takie dania wywołują u dzieci nawyk jedzenia tylko słodkiego jedzenia. Są także bardzo kaloryczne i mogą przyczynić się do powstawania próchnicy.
Szczególną uwagę na skład produktu należy zwrócić w przypadku napojów. Należy ograniczyć do minimum podawanie dziecku nie tylko słodzonych, gazowanych napojów. Zbyt częste picie soków i napojów owocowych również nie jest zbyt korzystne. Zdrowa dieta powinna opierać się na kilku szklankach wody dziennie. Odmianą może być maksymalnie jedna szklanka 100% soku owocowego lub warzywnego, który nie posiada zbędnych dodatków.
Paczkowana, przetworzona żywność – lepiej jej unikać
Zapakowane produkty, które składają się z przetworzonych składników, najczęściej nie mają zbyt korzystnego wpływu na zdrowie. Dotyczy to szczególnie różnego rodzaju przekąsek. Warto zastąpić je znacznie zdrowszymi odpowiednikami. Mogą to być owoce, warzywa lub bardzo zdrowe orzechy.
Paczkowana żywność poza konserwantami zawiera duże ilości sodu, powszechnie nazywanego solą. Ten minerał jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wielu narządów, między innymi odpowiada za odpowiedni poziom płynów w organizmie. Zbyt duża ilość może jednak prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi i problemów kardiologicznych. Częste spożywanie zbyt słonych posiłków może mieć podobny skutek do słodkich potraw. Dzieci przyzwyczajają się do intensywnego smaku i będą niechętnie jeść mniej słone lub słodkie jedzenie.
Opracowanie merytoryczne we współpracy z Delikatesyzdrowo.pl – sklep z żywnością ekologiczną