Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze może prowadzić do wielu groźnych chorób i ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Z tego powodu powinno być kontrolowane przez lekarza. Jeżeli jednak z dolegliwością tą mierzymy się dopiero od niedawna, możemy zacząć stosować zioła na nadciśnienie. Ich przyjmowanie również należy skonsultować ze specjalistą, ponieważ mogą one wchodzić w interakcje z innymi lekami lub osłabić ich działanie. Co jednak warto wiedzieć na ich temat? Podpowiadamy.
Czym jest nadciśnienie i czy zioła mogą je zwalczyć?
Nadciśnienie tętnicze diagnozowane jest w sytuacji, kiedy przynajmniej dwa pomiary prowadzone na oddzielnych wizytach lekarskich pokazały wartości tego parametru na poziomie 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i lub 90 mm Hg dla rozkurczowego. Z problemem nadciśnienia zmaga się nawet co trzecia osoba, lecz nie wolno go bagatelizować, ponieważ schorzenie to może doprowadzić do wielu groźnych chorób serca i układu krążenia, takich jak zawał czy udar mózgu.
Od dawna już wiadomo, że zioła na nadciśnienie, czyli mieszanki starannie przygotowanych roślin są skuteczną metodą zwalczania nadciśnienia tętniczego. Ich stosowanie należy jednak skonsultować z lekarzem, ponieważ mogą one wchodzić w interakcje z lekami.
Jakie zioła na nadciśnienie wybrać?
Istnieje wiele ziół, które świetnie sprawdzają się w przypadku nadciśnienia. Każdorazowo jednak decyzję o rozpoczęciu ich stosowania należy skonsultować ze specjalistą. Wśród najpopularniejszych można wymienić głóg, czyli jedną z najważniejszych roślin leczniczych wzmacniających serce. Działa on uspokajająco i moczopędnie i może być stosowany w sposób długotrwały. Powszechnym chwastem na polskich polach jest tasznik pospolity, który jest zalecany jako środek pomocniczy podczas leczenia nadciśnienia. Działa nie tylko przeciwzapalnie i przeciwkrwotocznie, ale także poprawia pracę serca.
Osoby zmagające się z nadciśnieniem mogą sięgnąć również po skrzyp polny, który ze względu na swoje działanie moczopędne obniża ciśnienie, a także po uspokajającą melisę. Jemioła z kolei to niezwykła roślina, która usuwa sód z organizmu, dlatego polecana jest w przypadku, kiedy to on powoduje wzrost ciśnienia. Z kolei w sytuacji gdy dodatkowo mierzymy się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu, możemy sięgnąć po miłorząb japoński. Wśród ziół polecanych na nadciśnienie można wymienić również rumianek, dziką różę, rutę, perz, ostrzyż długi, serdecznik pospolity, len zwyczajny i aronię.