Herbata kwitnąca, jakiej podstawowa nazwa brzmi gong yi hua chaw dokładnym rozumieniu znaczy artystyczną herbatkę kwitnącą.
Jej historia zaczęła się w górzystym terenie Chin w prowincji Yunnan. Poniektórzy historycy twierdzą, iż te ręcznie zrobione dzieła herbaciane po raz pierwszy pojawiły się w dynastii Song (960-1279), w celu zagwarantowania zabawy cesarzom. Pozostali jednak są zdania, iż kwitnące herbatki zadebiutowały właśnie w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku, natomiast szczyt własnej pozycji uzyskały po 2000 roku.
Herbatki kwitnące (herbata rozkwitająca)
Kwitnąca herbata to liście, jakie ma czarna herbata, jakie są drobiazgowo połączone w ciekawy typ, czy po prostu w kulę. Po zalaniu wodą – herbaciany pąk otwiera się otwierając przed nami własne tajniki (rozmaitego typu kwiatowe mieszanki), wtedy możemy podziwiać piękne przedstawienie, jakiego sceną stanie się własna filiżanka. Ręcznie plecione herbatki są związaniem piękna, kwintesencji i delikatnego smaku rozmaitych gatunków herbat, przedstawiających się z Chin.
Kwitnące herbatki należą do specjalistycznej grupy tak nazywanej sztuki herbatki. Do produkcji wykorzystywane są często liście zielonej czy białej herbatki i różnorodne typy kwiatów – piwonie, jaśmin, nagietek, hibiskus lub magnolia. Herbatki są wiązane ręcznie, łączeniem pojedynczych liści ku sobie. W środku jest zawsze stylizowany barwny kwiatek, jaki po nalaniu wody do herbatki wyraża własną pełną urodę.
Wybieraj doskonałej klasy artykuły
By herbata kwitnąca fascynowała nie jedynie doświadczeniami wzrokowymi, jednak także smakiem, należałoby wybierać artykuły doskonałej klasy wychodzące od doświadczonych wytwórców. W wypadku niższej klasy, natomiast co za tym idzie – tańszych herbatek kwitnących, wytwórcy skupiają się przede wszystkim na rezultacie wzrokowym. Wielokrotnie takie herbatki dobrze się prezentują, jednak absolutnie nie nadają do picia. Jeżeli dobierzemy odpowiednią herbatkę kwitnącą, można jednak mieć gwarancję, iż zrobi wrażenie nie jedynie wizualne, jednak także smakowe.
Czy japońska herbata jest naprawdę tak wyjątkowa oraz z czego to pochodzi?
Elementem, jakim charakteryzuje się japońska herbata na tle pozostałych, jest występowanie, obok głównych, także smaku umami. Powiedzenie umami wychodzi, z resztą, z języka japońskiego – z zestawienia powiedzeń umai (pyszne) oraz mi (smak, esencja) – oraz znaczy mnóstwo smaku oraz aromatyczności. Zarzewiem smaku umami jest kwas glutaminowy i L-teanina więc glikol, jaki od wieków kojarzony jest ze stanem błogości. Występowanie tychże dwóch składników w japońskich herbatkach jest elementem oceny oraz klasyfikacji ich klasy.
Jak jesteśmy przy Japonii to może matcha?
Uwielbiana w Japonii zielona herbata matcha jest pod wieloma względami wyjątkowa. Już na pierwszy rzut oka wyróżnia się charakterystycznym, intensywnie zielonym kolorem. Nietypowa jest także metoda jej produkcji oraz sposoby podawania.
Jak zaparzyć matche?
Żeby prawidłowo zaparzyć matchę, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. W celu uzyskania odpowiedniego smaku i aromatu do zalewania matchy należy używać wody o temperaturze około 70-80 stopni Celsjusza. Następnie przy pomocy bambusowego pędzla miesza się napar, tak by uzyskał on jednolitą konsystencję. W Japonii ceremonia parzenia herbaty może trwać nawet kilka godzin. Tradycyjnie przygotowuje się dwa rodzaje matchy – gęstą, skoncentrowaną wersję zwaną koi-cha, którą wszystkie zgromadzone osoby piją po kolei z tego samego kubka oraz słabszą formę naparu określaną mianem usu-cha, pokrytą warstwą piany, podawaną każdemu gościowi w osobnym naczyniu.