Kiedy zawodzi kondycja wątroby, w jadłospisie powinny się znaleźć produkty lekkostrawne, z małą ilością tłuszczu. Taka dieta wspomaga w terapii różne schorzenia, z powodu których cierpi ten ważny dla człowieka organ. Jakie są zasady diety wątrobowej? Oto produkty wskazane i niepolecane.
Doraźnym środkiem, przynoszącym ulgę w bólu jest Raphacholin C – preparat dostępny bez recepty i stosowany podczas nieprawidłowej pracy wątroby, pęcherzyka żółciowego lub perystaltyce jelit. Eliminuje nadmiar szkodliwych substancji przyjmowanych z pokarmem, ułatwia trawienie i obniża poziom wydzielanej żółci. Skutecznie niweluje też wzdęcia, gazy, nudności i zaparcia. Podstawą jest jednak odpowiednie menu.
Jedzenie, które odciąża chorą wątrobę
Warto jeść kilka mniejszych posiłków w regularnych odstępach co 2-3 godziny niż 3 większe dania, które dodatkowo obciążą chory organ. Sprawdzi się przede wszystkim gotowanie na parze, pieczenie w folii, a także duszenie bez dodatku tłuszczu i wcześniejszego smażenia. Nie należy przyprawiać potraw za ostro, solić ich oraz jeść wtedy, gdy są zbyt gorące lub zbyt zimne. Do menu dobrze jest włączać jajka i chudą wędlinę. Tłuszcze powinno się dostarczać poprzez spożycie olejów roślinnych, orzechów oraz nasion. Zrezygnuj z ciężkich mąk pełnoziarnistych, wybierając dobre alternatywy – mąkę migdałową, pszenną lub odpowiednie mieszanki. Lekkostrawna jest kasza manna i jaglana, którą można wybrać na pierwsze śniadanie. Dobre będą chude produkty mleczne – mleko, jogurt naturalny, maślanka i kefir. Zawiesistą zupę lepiej wymienić na chudy rosół na mięsie drobiowym i wywar warzywny. Z mięs polecana jest cielęcina, jagnięcina, mięso z indyka i kurczaka bez skóry, dziczyzna, konina, królik.
Przy chorej wątrobie wskazane są warzywa, ale nie wszystkie! Można jeść ogórki, pomidory bez skórki, sałaty, brokuły i kalafiory lub pokusić się o cukinię czy ziemniaki gotowane albo pieczone bez tłuszczu. Niewskazane są niestety warzywa, które w swoim składzie zawierają celulozę, hemicelulozę oraz ligninę. W tym celu należy wykluczyć suche nasiona roślin strączkowych, kapustę, szpinak, szczaw. Warzywa korzeniowe, takie jak: marchew, buraki, pietruszka, seler najlepiej spożywać w postaci gotowanej. Cebula, czosnek, por, rzodkiewka i kalarepa również nie są polecane, kiedy choruje Twoja wątroba. Ich skład może podrażnić chory organ.
Jeśli masz ochotę na owoc, delektuj się wolno jabłkiem bez skórki, truskawkami, malinami, brzoskwiniami i morelami. Z przyprawy odpowiednie będą – wanilia, goździki, cynamon, oregano, kwasek cytrynowy, rzeżucha, majeranek, koper.
Co jest niewskazane w diecie, kiedy choruje wątroba?
Spożywanie alkoholu jest szczególnie zabronione, podobnie jak nadużywanie napojów z procentami – stanowią dla wątroby zbyt duże obciążenie i mogą prowadzić do jej uszkodzeń. Wątrobę ochroni także rezygnacja z ostrych przypraw, kawy i mocnej herbaty. Tłuste rzeczy również nie są polecane, dlatego wykreśl ze swojego menu majonez, śmietanę, tłuste mięsa i sery, a także dania smażone. Niewskazane jest również jasne, cukiernicze pieczywo, otręby pszenne oraz chleb razowy i żytni. Tłuste ryby jak pstrąg, śledź, łosoś czy makrela powinny być zastąpione chudymi – mintajem, dorszem, szczupakiem. Osoby z chorą wątrobą powinny wykluczyć z jadłospisu smalec, słoninę, boczek i margarynę.